26.07.2021

Krekenų antikūnai - priemonė didesniam pieno primilžiui gauti

Antikūnai krekenose yra lemiamas veršelio (telyčaitės) būsimo pieningumo faktorius. Sistemingas ir tinkamas krekenų naudojimas yra paprastas, nereikalaujantis didelių investicijų. Bet atminkite, kad turite tik vieną galimybę.

Didelis, koncentruotas antikūnų kiekis, gaunamas su krekenomis, daro lemiamą įtaką veršelio, karvės sveikatai, augimui ir būsimam primilžiui. Šie antikūnai veršingumo metu iš karvės neperduodami veršeliui, todėl labai svarbu, kad veršelis gautų antikūnus su krekenomis. Dėl netinkamai girdomų krekenų veršelis gali būti neapsaugotas nuo ligų pirmosiomis savaitėmis, o vėliau gaunamas mažesnis primilžis (1 paveikslas).

Dideli krekenų antikūnų kiekio skirtumai

Tinkamas krekenų paruošimas yra svarbus tam, kad išauginti stiprias melžiamas karves, duodančias daug pieno. Vienas iš iššūkių praktikoje yra dideli krekenų antikūnų kiekio skirtumai tarp bandoje esančių karvių. Tai buvo įrodyta tiek Danijoje, tiek kitose užsienio šalyse (1 lentelė). Karvių krekenų kokybės pokyčius lemia keletas veiksnių įskaitant genetiką, laktacijų skaičių, intervalą nuo veršiavimosi iki melžimo, šėrimą ir priežiūrą užtrūkimo laikotarpiu.

Krekenų antikūnų kiekis labai skiriasi ir neįmanoma iš anksto numatyti, kiek karvė pagamins aukštos ar žemos kokybės krekenų. Tai reiškia, kad jei krekenos bus girdomos tiesiai iš karvės, neištyrus kokybės, veršeliai atsitiktiniu būdu gaus arba didelius, arba mažus antikūnų kiekius. Bet, jei krekenų naudojimas bus sistemingai optimizuotas, visi veršeliai bandoje turės galimybę išaugti stipriomis, aukšto produktyvumo melžiamomis karvėmis.

Negalima numatyti antikūnų kiekio krekenose

Kiekvienoje bandoje krekenų antikūnų kiekis bus skirtingas, todėl krekenos visada turėtų būti tiriamos. Antikūnų kiekio krekenose negalima numatyti - net atsižvelgiant į karvės laktacijų skaičių. Tik statistiškai yra didesnė tikimybė, kad vyresnės karvės gamina pieną, kuriame yra daug antikūnų, tačiau praktiškai kai kurios telyčios gamina aukštos kokybės krekenas, tuo tarpu kai kurios vyresnės karvės gamina žemos kokybės krekenas! Laktacijų skaičius nėra reikšmingas kriterijus parenkant krekenas naujagimiams veršeliams, taipogi antikūnų kiekis negali būti pakankamai tiksliai įvertintas pagal tokius rodiklius kaip krekenų konsistencija ar spalva.

Ištirkite antikūnų kiekį krekenose

Todėl antikūnų kiekis krekenose visada turėtų būti tiriamas Brikso refraktometru (2 paveikslas). Refraktometras matuoja pieno kietųjų dalelių kiekį. Krekenų antikūnų kiekio nustatymas pagrįstas tinkamu antikūnų (baltymų) koncentracijos ir bendro kietųjų dalelių kiekio krekenose santykiu. Brikso refraktometras yra greitas, lengvas ir pagrįstai tikslus krekenų antikūnų kiekio rodiklis. Praktiniais tikslais galima naudoti analoginį refraktometrą (kurio Brikso vertę galima nuskaityti skalėje, kaip parodyta 2 paveiksle), arba skaitmeninį refraktometrą (kuris rodo Brikso vertę ekrane). Po to, kai ant refraktometro stiklinės plokštelės uždedami keli krekenų lašai, Brikso vertinimas yra greitas ir nesudėtingas. Nesvarbu ar naudojamas analoginis, ar skaitmeninis refraktometras, bet kuris tipas yra tinkamas šiam tikslui. Tačiau skaitmeniniai refraktometrai kainuoja santykinai brangiau. Kadangi rankinio matavimo Brikso skalėje visiškai pakanka, kad būtų galima patikrinti ir atrinkti krekenas, šį prietaisą galima rekomenduoti.

Nustatykite bandos individualią ribinę vertę

Veršelio sveikatai bei būsimam produktyvumui labai svarbu, kad būtų ištirta antikūnų koncentracija krekenose ir veršeliui būtų sugirdytos geriausios bandos karvių krekenos. Kuo didesnis antikūnų kiekis krekenose, tuo didesnė antikūnų koncentracija veršelio kraujyje.

Dažnai nurodoma „Brix 22“ riba (atitinkanti antikūnų kiekį daugiau kaip 50 g / l) krekenose, tačiau nereikėtų tuo aklai vadovautis. Vietoj to, turėtų būti siekiama įgyvendinti krekenų naudojimo strategiją, kad būtų naudojamos geriausios įmanomos krekenos atskiroje bandoje. Bandai turėtų būti nustatyta individuali ribinė vertė (Brikso vertė). Ji nustatoma remiantis antikūnų kiekio krekenose vidurkiu ir antikūnų kiekio krekenose svyravimais tarp atskirų karvių bandoje (3 paveikslas). Tai užtikrina geriausią įmanomą bandos naujagimių veršelių startą. Tuo pačiu metu reikia stengtis pakelti bandos krekenų kokybę, kad būtų galima kiek įmanoma padidinti nustatytą ribinę vertę (3 paveikslas, bandos B rūšis), pavyzdžiui, sutelkiant dėmesį į pašarą ir užtrūkusių karvių priežiūrą bei karvės pamelžimą kaip įmanoma greičiau po apsiveršiavimo.

Kuo daugiau antikūnų, tuo geriau

Diskusijoje apie krekenų kokybę ir ribines vertes svarbu atsiminti, kad tradicinis „Brix 22“ slenkstis yra pagrįstas 1980-ųjų ir 90-ųjų metų tyrimais, atliktais pagal tuo metu vyravusius pieno primilžius ir keliamus tikslus. (Gay 1983, NAHMS 1994). Šių tyrimų rezultatai parodė retesnį ligų ir mirštamumo procentą tarp veršelių, kurių antikūnų kiekis kraujyje viršijo 10 g / l. Nepaneigsi, kad padidinus imunizacijos lygį, pagerėja veršelio sveikata, augimas ir vystymasis bei, vėliau, primilžio kiekiai. Naujausi tyrimai taip pat buvo efektyvūs keliant kartelę ir siekiant padidinti antikūnų koncentraciją veršelio kraujyje (Urie ir kt., 2018).

Paprastas, bet labai efektyvus žingsnis

Visose bandose patartina tirti krekenų antikūnų kiekį ir kaupti geriausias bandos krekenas. Taip kokybiškas krekenis gaus visi veršeliai. Krekenų kokybės tyrimas yra paprastas ir lengvas krekenų naudojimo optimizavimo žingsnis, mažinant susirgimų dažnį, didinant augimą ir galiausiai gaunant produktyvesnę melžiamą karvę.

Stiprūs veršeliai tiriant ir rūšiuojant krekenas

Daugybė antikūnų krekenose leidžia užauginti stiprius veršelius ir stiprias, produktyvias karves.

„Vedsted Cotel“ ūkis tiria krekenas ir visiems veršeliams naudoja tik geriausias, todėl geresnė jų sveikata ir augimas.

Nuoseklus antikūnų kiekio krekenose matavimas Brikso refraktometru ir geriausios bandos krekenų saugojimas krekenų banke, leido sustiprinti veršelius ir padidinti augimą „Vedsted Cotel“ ūkyje.

Štai kaip Emilis Vestergaardas ir Kristina Lund paaiškina savo bandos veršelių progresą. Kartu jie yra atsakingi už veršelius „Vedsted Cotel“ ūkyje.

„Mes turėjome rimtų problemų su viduriavimu ir veršelių mirtingumu. Mes labiau sutelkėme dėmesį į laikymą, valymą bei tinkamą krekenų naudojimą ir pamatėme, kad veršelių sveikata ir gerbūvis labai pagerėjo “, - sako Emilis Vestergaardas.

Fermos darbininkai buvo nusivylę situacija.

„Buvo sunku dirbti, kadangi veršeliai nebuvo geros būklės, o mes žinome, kad veršeliai-telyčaitės yra bandos ateitis. Laimei, mes gavome gerų patarimų kaip optimizuoti krekenų naudojimą iš „coloQuick International A / S“ įmonės ir sužinojome apie antikūnų koncentraciją krekenyse “, - sako Kristina Lund.

„Anksčiau mes netyrėme ir netikrinome veršeliams girdomų krekenų, todėl nežinojome kiek antikūnų veršeliams iš tikrųjų buvo duota “, - sako Emilis Vestergaardas.

„Taigi, buvo svarbu, ar naujagimiui veršeliui buvo suteikta tinkama pradžia“.

Šeši iš septynių veršelių turėjo mažą antikūnų lygį

Kraujo mėginiai, paimti tyrimui dėl veršelių antikūnų įsisavinimo, parodė, kad šeši iš septynių tirtų veršelių turėjo labai žemą antikūnų kiekį.

„Pradėjome tirti visas krekenas Brikso refraktometru ir sužinojome apie didelius karvių krekenų kokybės skirtumus. Kai kurios karvės gamino krekenas, kurių Brikso vertė buvo 13, o kitų - iki 25 “, - sako Kristina Lund.

Kristina Lund ir Emil Vestergaard dabar gali nustatyti „Brix 20“ ribą (žr. 1 paveikslą) ir turėti kokybiškų krekenų visiems naujagimiams veršeliams.

„Įtemptais veršiavimosi laikotarpiais mes galime būti priversti sumažinti ribinę vertę, tačiau vis tiek atliksime kokybės vertinimą ir užtikrinsime, kad visi veršeliai visada gautų geriausias bandos krekenas“, - sako Emilis Vestergaardas.

Tuo pat metu labai svarbu, kad būtų užtikrintas tinkamas užtrūkusių karvių šėrimas ir krekenos veršeliams būtų sugirdomos kuo greičiau po gimimo.

Ūkyje naudojama „coloQuick“ sistema užtikrina tinkamą, lengvą krekenų naudojimą praktikoje.

„Mes užšaldome patikrintas ir pasirinktas krekenas 4 litrų vienkartiniuose maišeliuose, o po kiekvieno veršiavimosi krekenų dalį atšildome „ coloQuick“ vandens vonioje. Toks darbo planavimas sutaupo laiko ir leidžia efektyviai dirbti fermoje “, - sako Emilis Vestergaardas.

Yra nustatyta krekenų davimo tvarka, o tai reiškia, kad užtikrinama gera žarnyno veikla, tuo pačiu gaunamas geresnis rezultatas.

Veršeliai puikiai jaučiasi lauke

Pritaikius naujus krekenų naudojimo pokyčius, veršeliai iš vidaus patalpos buvo perkelti į lauką. Tuo pat metu dėmesys buvo sutelktas į veršelių priežiūros tęstinumą ir stabilumą. Nebereikia daug žmonių priežiūrai. Emilis ir Kristina dabar eidami į darbą jaučiasi kitaip. Dėl atliktų pokyčių yra žymiai mažiau susirgimų, labai mažas mirtingumas ir didesni veršeliai.

„Veršeliai puikiai jaučiasi ir ateina prie šėrimo kibiro, pamatę mus“, - sako Kristina.

Buvo tirti kraujo mėginiai siekiant nustatyti veršelių antikūnų įsisavinimą. Nustatyta, kad visi tirti veršeliai pasižymi daug geresniu antikūnų įsisavinimu.

Krekenų kokybės tikrinimas reiškia apčiuopiamą pagerėjimą veršelių fermoje. Tai motyvavo veršelius prižiūrinčius darbuotojus, kurie stengiasi dar labiau ir yra užtikrinti, kad augina stiprius veršelius-telyčaites, kurios ateityje taps produktyviomis melžiamomis karvėmis.

HANNE SKOVSGAARD PEDERSEN, veterinarijos gydytoja, Dr., coloQuick International A/S